Floresan panelin şekli nedeniyle, floresan güneş enerjisi olarak güneş enerjisi sistemi, sıcak su ve enerji üretiminde kullanılır. Sistemdeki panelleri ile güneş ışınlarını tek bir merkez üzerinden toplayabilir ve ayrıca sıcak su depolayabilir. Düşük sıcaklık, orta sıcaklık ve yüksek sıcaklık tiplerine sahip bu sistemde, termal ve elektriksel uygulamalar için özel güç sistemleri kullanılabilir.

Ülkemizde en iyi bilinen güneş enerjisi sistemlerinden biri olan bu paneller kapalı sistemler olarak çalışmaktadır. Son zamanlarda, bu sistem Amerika Birleşik Devletleri içindeki tıbbi ve endüstriyel alanlarda kullanılmaktadır. Aynı zamanda güneş panelli açık sistemler tanıtıldı. Güneş kollektörü su ısıtma ve enerji üretim panelleri, güneş enerjisi depolama alan toplayıcıları, sıcak su boruları ve transfer pompaları. Böylece daha verimli ve kaliteli enerji ve su üretimi sağlanmaktadır. Havuzlarda su ısıtması için de kullanılabilir.

Güneş enerjili su ısıtmasıyla ilgili olarak, enerji uygulamalarının panel yapılarına göre değiştiğini söyleyebiliriz. Tabii ki, dolaşımdaki sistemler bunlar arasındadır. Sıvı bu sistemde kendiliğinden dolaşır. Toplayıcılardaki ısıtma suyu bu sistemde yükselir. Bu sistemlerde, depolar toplayıcının üst seviyesinde bulunur. Soğuk su toplayıcılar tarafından ısıtılır ve ilerler. Bu, tüm paneldeki suyun ısınmasına izin verir. Bu uygulama daha az tercih edilir.

Başka bir sistem güneş enerjisi pompalanır. Isı transfer akışı pompa tarafından dolaştırılır. Son zamanlarda, bu sistem tercih edilmez. Görünüşte estetik açıdan hoş olmayan ve hantal bir yapıya sahip olması nedeniyle, artık pompa olmayan güneş panelleri tercih edilir. Başka bir panelde, düzlemsel güneş kollektörleri kullanılır. Burada, güneş enerjisi ısı transferini herhangi bir sıvıya iletir.

Güneş Enerjisi Sistemleri-1

Yorum bırakın

Yorumunuz incelendikten sonra yayınlanacaktır. *