Basınçlı güneş enerjisi sistemleri, yenilenebilir enerji kaynaklarına yapılan yatırımların arttığı bu günlerde çok önemli bir gelişmedir.

Aynı şekilde sabit su basıncı ve su ayarı sağlayan bu sistemler, yaz ve kış mevsimlerinde sıcak sudan yararlanmanıza izin verir. İlk olarak kırsal alanlarda ve diğer yerleşim alanlarında kullanılan bu sistemler, teknolojinin gelişmesiyle şehirlere, fabrikalara ve birçok alana entegre edilmiştir.

Sık sık su kesintisi olan alanlar için çok önemli ve tavsiye edilen bu sistemde, önce soğuk su doğrudan tanka girer. Daha sonra doğrudan sistemden musluklara aktarılır.

Bu sistemin en önemli özelliklerinden biri, ikinci bir depoya ihtiyaç duyulmamasıdır. Sistemin çalışma prensiplerine baktığımızda, ağın basınçla çalıştığını görüyoruz. Böylece, sistem normal güneş enerjisi sistemlerinden daha fazla su ve sabit basınç sağlar.

Kurulum aşamasında tanktaki güvenlik bileşenlerini kontrol etmek yararlıdır. Böylece, aşırı basınç veya ısıtma gibi sorunlar hemen çözülebilir. Emniyet armatürlerinin kullanılmaması önlenebilir.

Basınçlı sistemlerin içeriği bir termal sıvı sirkülasyon sistemi içerir. Yani sistem tam otomatik. Bu nedenle, pompalar gibi araçlara gerek yoktur. Günlük yaşamdaki bu sistemler sayesinde kısa vadede önemli enerji tasarrufu sağlanabilir.

Basınçlı Güneş Enerji Sistemleri-1